Soda a její účinky pro každodenní život.

Hydrogenuhličitan sodný (NaHCO3), nebo-li jedlá soda (soda bicarbona) je bílý prášek se zásaditou reakcí a chutí.

Jedlá soda je cenově dostupná a tak nám může posloužit v mnoha oblastech života,samozřejmě bez jakýchkoliv vedlejších účinků. Určitě ji máte v domácnosti,ale velmi ji nevyužíváte. Zde je pár tipů jak ji správně využít.
- Pokud máte suchou pleť, přidejte kávovou lžičku (půl lžičky) jedlé sody do misky s teplou vodou - oplachujte si s ní obličej.
před koupáním přidáme do teplé vody cca 100g sody, změkčí tvrdou vodu a vaše pokožka bude jemnější.
- Zmírnit bolest v nohou po náročném dni můžete přidáním 3 čajových lžiček jedlé sody na 10 litrů vody nebo silnější verze: 4 lžíce jedlé sody na litr teplé vody na příliš unavené nohy.

Patní ostruhy - jedlá soda je dobrý lék, neboť v ní obsažené krystaly pomáhají snížit vápenaté usazeniny na spodní straně patní kosti. Smíchejte půl lžičky jedlé sody s trochou vody a vytvořte pastu. Tu naneste na patní ostruhy a zajistěte ji gázou. Opakujte dvakrát denně po dobu několika dnů. Příležitostně smíchejte 1 lžičku jedlé sody a 2 lžíce jablečného octa ve sklenici teplé vody. Pijte jednou denně po dobu 2 týdnů.
- Použití jedlé sody místo deodorantu - (pokud zjistíte, že žádný nepomáhá). Stačí si jen "zapudrovat "podpaží.
- Pokud se vám potí nohy,dejte trochu jedlé sody do vašich bot. Boty po nošení jednoduše vytřeste,před obutím nasypte novou sodu. (Samozřejmě když si nebudete zouvat boty nikde jinde než doma). Nebo do starých ponožek dejte dvě lžíce sody a vložte na noc do bot, pak nepáchnou.
- Pokud vás štípne hmyz (vosy, komáři, včely). Naneste na pokožku mírně vlhkou sodu. Pomůže odstranit bolest a pálení. Pomáhá i při "popálení" kopřivou.
- Odstranění zápachu z čalounění můžete dosáhnout pokud posypete povrch sodou a za několik hodin vysajete. Taktéž koberec můžete posypat sodou, nechat 15minut působit a následně vysát.
- Jak se zbavit zápachu v ledničce? Nechte talíř s 50 g sody v chladničce a o několik dní později vysypete do dřezu a pročistíte i výlevku. Na ucpanou výlevku stačí 1 šálek jedlé sody, pak šálek horkého octa a litr vroucí vody.
- Zelená zelenina, například hrách či fazolky, si udrží intenzivnější barvu, pokud se do vody na vaření přidá trocha jedlé sody. Taktéž vajíčka vařená na tvrdo se budou snadněji loupat (nepřilepí se ke skořápce) pokud přidáte do vody sodu.
- Zeleninu, ovoce a salát umyjete důkladněji, když přidáte na litr vody, jednu až dvě čajové lžičky jedlé sody,(nejlépe ponechat cca15 minut ve vodě se sodou).
- Pokud máte příliš kyselé ovoce, tento problém můžete odstranit přidáním špetky sody na 1 kg ovoce.
- Pokud potřebujete, aby se fazole a další luštěniny uvařili rychleji, přidejte lžičku jedlé sody na 4 litry vody. Navíc pomáhá i proti nadýmání.
- I zelí se rychleji uvaří a navíc se zachovají vitamíny, stačí když přidáte 1 lžičku jedlé sody.
- Káva bude zvlášť voňavá, pokud přidáte špetku jedlé sody do šálku.
- Pro neutralizaci kyselého povlaku a prevenci zubního kazu, vypláchněte ústa po jídle lžičkou jedlé sody přidané do sklenice vody. Jako ústní voda je výborná i na afty. Do  roztoku sody bicarbony jednou týdně ponořit na noc zubní kartáčky (dezinfikují se).
- Změkčí maso naložené v lednici.
- Používá se i jako náhrada droždí.
- Odstraní pach z ryb na rukou. Odstraňuje i pach z myčky nádobí,(mezi 2  cykly posypte dno).  Do čisticího prostředku na mytí nádobí přidejte 2 lžíce jedlé sody, nádobí se lépe umyje a dostane pěkný lesk.
- Vyčistí kuchyňskou desku,ledničku i mikrovlnou troubu. Na kuchyňskou desku  nasypte trošku sody a otírejte jí vlhkým hadříkem. Nasypte trochu sody na špinavý sporák - snadněji se umyje.
- Z porcelánu odstraňuje skvrny od kávy a čaje, vyčistí termosku, houby a utěrky na nádobí. (Do ½ l vody 2 lžíce sody a několik kapek jaru)
- Čistí připálené hrnce - 5 lžic sody dejte do vody povařte a nechte odstát.
- Jednou za měsíc dejte do nádržky na WC půl balíčku jedlé sody, nechte celou noc působit a ráno spláchněte.
- Odstraní zatuchlý vzduch např. v chatě - do ponožky 3-4 lžíce sody zavěsit.
- Leští mramor stříbrné a zlaté šperky (ne perly).
- Čistí "očazené" cihly z krbu i zahradní grily.
- Proti lupům vmasírujte do vlasů hrst sody.
- ½ šálku jedlé sody přidané do pracího prášku vybělí prádlo.
- Mnohé skvrny zmizí když na ně dáme 4 lžíce sody a ¼ šálku teplé vody.
- Odmrazuje chodníky a také likviduje plevel mezi prasklinami v chodnících.
-  Udržuje zásaditou vodu v bazénu.

Jedlá soda = univerzální čistidlo použitelné v celé domácnosti.
Pasta ze sody a vody odstraňuje pachy z lednice a odpadkového koše. Je nepřekonatelným čističem povrchů. Nedělá škrábance, takže ji můžete použít na chromované a hliníkové povrchy, hrnce a pánve i vnitřek mikrovlnné trouby.
Hravě odstraní i připáleniny,ty třeba posypat dostatečným množstvím sody,zalít horkou vodou a nechat do rána odstát.
Smíšená s horkým octem je vynikající při čištění výlevek či odpadního potrubí na toaletě.
Odstraňuje na stěnách odřeniny od nábytku, fleky po tužce nebo inkoustu, ale i mastné a jiné skvrny z korku, keramiky a dřeva. Pastu nechte působit 10 minut a pak otřete vlhkým hadrem. A hlavně ...
Následující recept zveřejnil dr.Murphy, který "tvrdí", že mu ještě na rakovinu nezemřel žádný pacient.
dr.Murphy uvádí:
Recept vypadá jednoduše, ale má vědecké vysvětlení.
Jako prevence rakoviny se užívá jedna lžička denně.
Principem působení této receptury je, že rakovinné buňky nesnášejí zásadité prostředí, které je člověku přirozené (zdravý člověk má pH 7,3 - 7,5).
Rakovina se rozvíjí jen v kyselém organizmu (pod pH 6). Soda je zásada a  s pomocí cukru,obsaženého např. v javorovém sirupu (rakovinové buňky konzumují  cca 18x více cukru než zdravé) pronikne přímo do buněk a ničí je. I další alternativní onkologové v Evropě už léčí efektivně rakovinu s pomocí jedlé sody.
Tři díly javorového sirupu a jeden díl jedlé sody (soda bicarbona) smísit (nebo např.15 lžiček sirupu a pět lžiček sody - nutno dodržet poměr) promíchat, dát poté v kastrůlku na sporák,pomalu zahřívat 5 minut  dokud směs trochu nezhoustne. Na začátku může být užíváno častěji, např. 3x denně jedna čajová lžička.
Preventivně stačí brát 1 čajovou lžičku 1denně,dlouhodobě.Směs můžete rozpustit ve vodě, čaji, nebo třeba namazat na chléb. Javorový sirup můžete  dočasně nahradit medem.Obecně platí: nejíst jinak žádný cukr v nápojích ani v pokrmech s výjimkou trošky ovoce.

http://www.pokladyprirody.cz/2109-jedla-soda-1000g