Stévie sladká (Stevia rebaudiana)

 

U nás není tato kontroverzní rostlinka příliš známá, ale může osladit život lidem trpícím cukrovkou i všem, kteří dbají na svou váhu. Ve světě se stévie běžně používá jako sladidlo.

Stévie sladká pochází z Latinské Ameriky, kde ji Indiáni pojmenovali jako sladkou trávu. Využívali ji nejen k oslazení nápojů a pokrmů, ale byli si vědomi i jejích léčebných účinků. Stévie se postupně dostala do Číny, Koreje a Japonska a odtud byla importována do celého světa. Anglicky mluvící země ji nazývají Sugar Baby a Evropané ji teprve pomalu zařazují do jídelníčku.

Toto přírodní sladidlo má několik výhod. V průměru je dvěstěkrát sladší než třtinový nebo řepný cukr a jeden lístek odpovídá přibližně dvěma kostkám cukru. Stévie sladká je nekalorická. To znamená, že i když ji budete jíst ve velkém množství, nepřiberete na váze. Stévie se navíc uvolňuje do oběhu, a tak oddaluje další chutě na sladké.

Stévie sladká nemá vliv na kazivost zubů. Naopak ničí řadu bakterií, jež škodí ústní mikroflóře. Stévie je čistě přírodní, což znamená, že neobsahuje žádné chemické látky, které by tělu mohly škodit. Toxikologické průzkumy ale neprokázaly její bezpečnost, a proto se obvykle prodává jako potravinový doplněk a ne jako sladidlo.

V zemích, jako je Austrálie, Švýcarsko, Francie, Čína, Korea, Thajsko, Indie, Japonsko, Brazílie, se stévie sladká používá v potravinářském průmyslu. Doslazuje cukrovinky, například žvýkačky, nápoje, mléčné výrobky nebo potravinové doplňky. Jelikož je schopna ničit bakterie v ústní dutině, přidává se do zubních past a ústních vod. Stévie sladká se prodává i jako kapesní nebo stolní sladidlo na bázi steviosidu.
Využití v kuchyni

Stévie se používá k doslazení kávy a čaje, letní limonády, bowle nebo mléčných koktejlů. Přidává se do ovocných salátů nebo do snídaňových misek.

Jelikož je netoxická a vydrží vysoké teploty do 200 °C, hodí se také jako sladidlo do koláčů, dortů a sladkokyselých omáček. Stévie se rovněž používá při zavařování marmelád a džemů, protože chutí se vyrovná řepnému cukru.
Jaký má stévie vliv na zdraví

Udržuje v rovnováze hladinu cukru v krvi a játrech
Využívá se jako prevence cukrovky 2. typu
Podporuje pankreas a celkově správnou funkci trávicího traktu
Snižuje riziko tvorby zubního kazu
Tlumí chuť na sladkosti, ale i na tabákové výrobky a alkohol
Pomáhá předcházet akné
Při zranění urychluje hojení ran
Je vhodná při redukční a kvasinkové dietě.                                                                                                                    zdroj: Zdravě.Cz

 

Politická problematika

V roce 1991 byla podána anonymní stížnost na používání stévie úřadu pro Kontrolu potravin a léčiv (FDA) v USA, který stévii označil za nebezpečný potravinový doplněk a zakázal její dovoz. FDA své rozhodnutí zdůvodnila tím, že toxikologické testy nejsou dost průkazné a látka není bezpečná. I přesto, že se látka používá od roku 1958 a nevyskytly se žádné zdravotní komplikace, nebyla látka schválena k dalšímu používání.

Arizonský kongresman Jon Kyl nařkl FDA za rozhodnutí na základě žádosti producentů umělých sladidel. FDA se brání tím, že nemůže zveřejnit jméno informátora.

Do roku 1994 byla stévie označována jako nebezpečná a její prodej byl zakázán. V roce 1995 byla revidována a může být prodávána na léčebné účely, ale nikoli jako potravinový doplněk. Nejasnosti ohledně vzniku mutagenů metabolickými pochody u zvířat a lidí přesvědčily Evropskou Unii o prodloužení zákazu. Nejnovější studie provedená v roce 2006 Zdravotnickou organizací (WHO) doporučuje opět látku prodávat jako potravinový doplněk.

Ve vyspělých zemích (Rusko, Ukrajina, USA, Japonsko apod.) je běžně i bylina k účelu slazení užívána již řadu desetiletí, u nás směla být použita jen jako kosmetikum na výplach úst a pod..

Dle rozhodnutí komise EU ze dne 14.11.2011 je stevia (pouze rebaudiosid - extrakt) od 5.12.2011 konečně určena k přímé substituci cukru.